VARİS KONUSUNDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

YANLIŞ: Varislerim ağrı ya da başka bir yakınmaya yol açmıyor o hâlde doktora gitmem dolayısı ile tedavi gerekmez.
DOĞRU: Ağrı eşiği kişiler arasında farklıdır. Bu neden ile varisin ağrı dışındaki belirtilerine dikkat edilmelidir. Özellikle ayakta durmakla oluşan bacak şişliği, ağırlık ve gerginlik hissi, yorgunluk, huzursuzluk, gece krampları ve kaşıntı görülebilir. Ayak bileği derisindeki değişiklikler özellikle kahverengi pigment birikimi, egzama tarzı kaşıntılı lezyonlar ve varis ülseri tablonun oldukça ağır olduğunun işaretleridir.

YANLIŞ: Varis ne kadar tedavi edilse de tekrarlar.
DOĞRU: Özelikle doğru tanı konulması, toplardamar yetmezliğinin yeri ve şiddetinin doğru şekilde ortaya konması ve hastaya uygun tedavi yapılması başarılı sonuç ve hasta memnuniyetinin altın anahtarıdır. Ayrıca ilerleyen yaş ve genetik yatkınlık nedeni ile ortaya çıkan kılcal varisler, dolaşım bozukluğu oluşturan varislerin tekrar ettiğini göstermez.

YANLIŞ: Bacaktaki istenemeyen tüylerden kurtulma işlemleri varise yol açabilir.
DOĞRU: Çeşitli epilasyon yöntemlerinin varise yol açması konusunda ortaya konmuş bilimsel bir veri bulunmamaktadır.

YANLIŞ: Varisli damar çıkartılınca dolaşım bozulur.
DOĞRU: Varis yüzeysel toplardamarın hastalığıdır. Bu yüzeysel damarlar da kanın taşınmasında çok az bir rol oynarlar ki bu nedenle tedavi sonrası bir sorun oluşmaz.

YANLIŞ: Ağızdan alınan ilaçlar veya dışarıdan deriye uygulamalar ile varisim iyileşir.
DOĞRU: İlaçlar ve dışarıdan uygulamaların varisten kaynaklanan ağrı, şişlik gibi yakınmaların azaltılması dışında varis tedavisinde hiçbir rolü yoktur.